Біноклі AVES
Біноклі Barska
Біноклі Bushnell
Біноклі Celestron
Біноклі Delta Optical
Біноклі Konus
Біноклі Kruger Optical
Біноклі Leupold
Біноклі Nikon
Біноклі Olympus
Біноклі Pentax
Біноклі Simmons
Біноклі Sun Optics
Біноклі Swift
Біноклі Tasco
Біноклі Weaver
Біноклі Yukon
Біноклі Zhumell
Який тип біноклів вам найбільше підходить?
 
Який бінокль ви шукаєте?
 
Хроматична аберація у біноклів Надрукувати

Оптична вада, що проявляється різним місцем фокусування променів з різною довжиною хвилі. Є результатом дисперсії скла, використаного для виробництва лінзи, тобто різним коефіцієнтом надлому хвиль з різними довжинами (кажучи простіше синє світло, з огляду на більшу енергію, заламується в склі більше ніж червоне світло). Розрізняється хроматична повздовжня аберація і поперечна. На нижчезгаданому малюнку видно чітко, що синіі і червоні промені загинаються в склі лінзи інакше і через те фокусуються в різних місцях.

хроматична аберація

хроматична аберація

1 - звичайне скло
2 - скло високої щільності ED
3 - відстань фокусування
4 - повздовжня хроматична аберація
5 - поперечна хроматична аберація

Виділяють чотири найпопулярніші способи боротьби з хроматичною аберацією:

1. Використання лінз з дуже високою фокусацією, завдяки чому світло не повинно сильно заламуватись в склі. Слабке заламування призводить до меншої відмінності в заламуванні червоного і синього світла, а через це дає меншу хроматичну аберацію. Однак це спосіб, який найчастіше знаходить застосування в довших підзорних астрономічних трубах (рефракторах), а не дуже справджується в коротких і компактних біноклях.

2. У об'єктивах застосовувати елементи, що складаються наприклад з двох лінз, кожна з іншим видом скла. Тоді аберація однієї лінзи може бути виправлена через другу. Такий об'єктив ми називаємо ахроматом. Це рішення часто застосовується в біноклях і телескопах.

3. Зробити об'єктив, що використовує лінзи, зроблені з дуже рідкісних і дорогих стекол з низькою дисперсією. Такий об'єктив часто називають апохроматом.

4. Зробити об'єктив, що складається з суміші лінз і дифракційних сіток. Ця технологія,  тепер успішно застосовується деякими фірмами і дозволяє робити короткі об'єктиви практично позбавлених хроматичної аберації.

У біноклі хроматичну аберацію найлегше помітити направляючи оптичний інструмент на місце, де маємо справу з великим контрастом напр. темний дах будівлі на фоні ясного неба. Фіолетовий і зеленувато-жовтий обод на гострому краю чорного і білого кольорів, це і є ефект хроматичної аберації.

хроматична аберація

 
< Попередня   Наступна >